Rovnako ako po zime, si pred dlhšou dovolenkovou cestou skontrolujte základné prevádzkové kvapaliny. Na ich kontrolu a doplnenie nepotrebujete nutne utekať do servisu, dokážete to aj doma. Najdôležitejšie je pozrieť sa na hladinu motorového oleja, ktorá by sa mala kontrolovať pred každou dlhšou cestou. Nakoľko sú v dnešnej dobe autá komplexnejšie, väčšinou nám už hlásia nedostatok tejto prevádzkovej kvapaliny samé. Na to sa však neodporúčame spoliehať. Je preto lepšie si stav oleja skontrolovať štandardným spôsobom, pretože keď sa rozsvieti kontrolka nedostatku počas cesty na dovolenku, môže byť už neskoro. V prípade, že údaje na tachometri hlásia blížiacu sa servisnú prehliadku, odporúčame ju absolvovať radšej pred cestou, kvôli lepšiemu pocitu počas dovolenky. Takáto prehliadka tiež môže odhaliť únik, ktorý by ste si za bežných okolností nemuseli všimnúť.
Určite sa pred cestou pozrite aj na nádržku chladiacej kvapaliny. Je potrebné myslieť na to, že plánujete absolvovať dlhú cestu, počas ktorej v horúcom počasí s autom prekonávate hustú premávku a nejednu zápchu. Práve v zápchach sa môže nedostatok chladiacej kvapaliny prejaviť prehriatím motora, kedy je potrebné auto odstaviť a nechať vychladnúť. Nikdy však v tomto prípade neotvárajte nádržku s kvapalinou, pretože tá pri horúcom motore môže vystreknúť a spôsobiť popáleniny. Zároveň jej kontrola tiež prebieha pri studenom motore.
Nakoniec je potrebné skontrolovať kvapalinu do ostrekovačov. Počas cesty potrebujete mať dobrý výhľad a to je predsa základ pre bezpečnú jazdu. Použite letnú zmes, ktorá si vie lepšie poradiť s nachytaným hmyzom ako zimná. V neposlednom rade odporúčame kúpiť a vymeniť batériu, v prípade ak tej svojej staršej už po dlhých rokoch nedôverujete.
Pred dlhou cestou je taktiež dôležité posvietiť si na pneumatiky a ich stav. V prvom rade skontrolujte hĺbku dezénu, ktorý je vo väčšine európskych krajinách stanovený na 1,6 mm v prípade letných pneumatík. Nakoľko sú pneumatiky opotrebovávané nerovnomerne je potrebné merať hĺbku dezénu v rôznych častiach pneumatiky. Zároveň netreba zabúdať skontrolovať tlak v pneumatikách. Keďže na dovolenku chodíme s plne naloženým autom, hodnota tlaku by mala byť o 10-15% vyššia ako je odporúčané výrobcom. Ideálne hodnoty nájdete v B-stĺpiku po otvorení vodičových dverí alebo v návode od vášho auta. Tiež je potrebné mať vyvážené a vyrovnané kolesá, pretože tak zlepšujete ovládateľnosť auta a znižujete spotrebu paliva.
V horúcich mesiacoch používame v aute na schladenie klimatizáciu. Nikto z nás si už bez nej cestu na dovolenku nevie ani predstaviť. Preto sa pred dlhšou cestou oplatí skontrolovať jej funkčnosť, poprípade ju doplniť a vydezinfikovať. Funkčná klíma vám zabezpečí príjemné cestovanie a bezpečnosť na cestách. Vysoká teplota v aute predlžuje reakčný čas vodiča až dvojnásobne. Zároveň s klimatizáciou opatrne! Nechcete predsa stráviť dovolenku v posteli a s teplotami. Ideálne je nastaviť klimatizáciu tak, že v aute bude maximálne o 5 až 7 stupňov nižšia teplota ako vonku.
Pred cestou si dajte záležať na správnom fungovaní svetiel. Niektorí z nás cestujú počas noci a preto je potrebné dobre vidieť a byť videný. Svetlá na autách je potrebné vyčistiť raz za 3 roky. Najdôležitejšie je však prekontrolovať žiarovky a ich správnu funkčnosť. V prípade, že máte stmavené, blikajúce alebo inak poškodené žiarovky, určite ich vymeňte. Zároveň si pred jazdou skontrolujte nastavenie predných svetiel, ktoré je veľmi dôležité ak cestujete v neznámom prostredí.
Ak ste si už doplnili vodu v ostrekovačoch, nezabúdajte sa pozrieť aj na stierače. Lišty stieračov by mali pevne priliehať k povrchu čelného skla a nemali by pri stieraní vytvárať šmuhy alebo pásiky. Dobre fungujúce stierače zabezpečujú bezpečnú jazdu aj v horšom počasí.
Na začiatok skontrolujte kotúče a platničky vizuálne, potom zmerajte ich hrúbku. V prípade, že je hrúbka blízko minimálnej hodnote udávanej výrobcom, určite si systémy vymeňte. Počas kontroly bŕzd sa uistite či je systém tesný. Praktizuje sa to viacnásobným stlačením bŕzd pri vypnutom motore. Ak pri kontrole necítite žiaden brzdový odpor, máte poškodené brzdy.
Povinná výbava je niečo čo v aute musíte mať nie len počas cesty do zahraničia ale aj počas jazdy u nás. Nariaďuje ju vyhláška MZ SR č. 143/2009 Z.z. V aute teda musíte mať autolekárničku (povinne si skontrolujte exspiráciu), reflexný odev (napr. v Rakúsku musíte mať reflexnú vestu pre všetkých spolujazdcov), výstražný trojuholník a rezervné koleso (odporúčame si skontrolovať predpísaný tlak). Každá krajina má inú predpísanú povinnú výbavu. Pred jazdou je potrebné naštudovať si aké pravidlá platia v krajine, do ktorej sa chystáte vycestovať (vo Francúzku vyžadujú alkohol tester, v Poľsku hasiaci prístroj, v Belgicku bezpečnostné kladivko na rozbitie skla). Pri balení sa, je dobré myslieť na všetko a do auta prihodiť napríklad ťažné lano, rukavice či deku, v prípade komplikácii sa vždy zíde niečo naviac.
A na záver, predtým ako vycestujete za oddychom, si určite nezabudnite skontrolovať platnosť dokladov, poistenie vozidla, poprípade či máte medzinárodný vodičský preukaz (niekde je potrebný). Nám už len ostáva zapriať príjemné dovolenky a buďte opatrní. Šťastnú cestu!
zakúpené na filtreaoleje.sk 20.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 19.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 19.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 20.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 20.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 20.11.2024